Ingredience čerstvý špenát

Jednou z nejvýznamnějších, a v minulosti dokonce velmi přeceňovaných typů zeleniny je špenát. Tato rostlina pochází původem z Asie, odkud se oklikou přes Afriku dostala počátkem středověku do celé Evropy. I zde se velmi brzy přišlo na jeho příznivé účinky a začal se konzumovat.

Svého času platil špenát za zeleninu s velmi vysokým obsahem železa, a panovala tedy legenda, že konzumace špenátu vám dodá sílu. Nicméně, toto tvrzení bylo nepravdivé a vzniklo omylem. Badatelé se totiž přepsali v desetinné čárce. Přesto by však špenát neměl být opomíjen, protože obsahuje cenné látky pro naše tělo. Tak jako to platí pro spoustu zeleniny se dá i o špenátu říct, že působí jako dobrá prevence rakoviny. Má také vysoké množství beta karotenu, díky čemuž je obzvláště vhodný jako prevence vážnějších poruch zraku v pozdějším věku. Beta karoten se ale podílí také na stavu pleti. To souvisí s vysokým obsahem vitamínu A. Díky tomu působí špenát také jako antioxidant, takže pokud byste chtěli své tělo pročistit od škodlivých látek, můžete krom jiných druhů zeleniny vyzkoušet i špenát.

Kromě toho je špenát doporučován jako přírodní zbraň proti vysokému krevnímu tlaku. Na krevní oběh působí všeobecně dobře, protože obsahuje velký podíl vitamínu K. Skvěle by vám ale pomohl také proti zácpě. Další účinnou látkou ve špenátu je vitamín B, zde zastoupený hlavně ve formě kyseliny listové. Ta má příznivý vliv nejen na vaší nervovou soustavu, ale také například na krevní oběh. dalšími vitamíny z řady B ve špenátu jsou biotin a niacin. Druhý jmenovaný vám pomůže zkrotit vaše potíže se spánkem.

A jak je to s již zmiňovaným železem? Pravdou je, že ho špenát obsahuje poměrně dost. Nicméně, nemá cenu ho konzumovat v příliš velkém množství, protože tělo ho jednoduše nedokáže zpracovat. Hltat ho po celých plechovkách jako kreslený Pepek Námořník tedy nemá žádný smysl. Nehledě na to, že mnohem zdravější je ve své čerstvé variantě.

Hledat