Ingredience kedlubna

Velmi zajímavou, ale často opomíjenou potravinou je kedlubna. Tato zelenina je relativně snadno k sehnání po většinu roku a obsahuje spoustu prospěšných látek, které vašemu tělu dodají mnoho vitamínů. Asi nejčastějším využitím je konzumace syrové kedlubny, ale je možné je využít i v tepelně opracovaných receptech. A v čem je vlastně kedlubna prospěšná?

Má především mnoho vitamínů a minerálů. V bulvách kedlubny najdeme především vitamíny C a vícero druhů vitamínu B. V listech kedlubny je pak mnoho minerálů, zejména vápníku, ale také hořčíku, fosforu či železa. A co z toho vyplývá?

Kedlubna je poměrně slušnou prevencí proti mnoha druhům rakoviny, včetně velmi rozšířené rakoviny tlustého střeva. Má ale i jiné blahodárné účinky, především na naše trávení. Ať už tedy na trávení samotné, či na pozdější vyměšování. Podobně jako celer je i kedlubna vhodná jako přírodní prostředek proti zácpě.

Mezi další příznivé účinky můžeme řadit zklidnění nervové soustavy. Konzumace kedlubny dokáže omezit stres, ale třeba také vysoké množství cholesterolu v naší krvi. Výhodou je, že účinky kedlubny na naše zdraví přetrvávají jak v syrovém, tak v tepelně upraveném stavu.

Původní oblastí kedlubny je Středomoří, stejně jako u podobných druhů zeleniny. Díky rozvoji Říma v dobách antiky se však tato zelenina rozšířila skoro do všech koutů Evropy.

Výživové hodnoty a množství účinných látek v kedlubnách je opravdu vysoké. V pouhých 100 gramech najdeme až 60 miligramů vitamínu C. Zastoupen je v menším množství i vitamín B1 a B2, ve stopovém množství pak vitamíny B6 a B12. Zapomenout bychom neměli ani na vitamín K, který podporuje tvorbu krve. Co se týče minerálů, je kedlubna nejbohatší na draslík, kterého ve 100 gramech obsahuje klidně i přes 300 miligramů. Za zmínku ale jistě stojí i fosfor a vápník (obojí cca 54 mg na 100 gramů) či sodík a hořčík.

Hledat